Ozonlanmış kantaron yağı kantaron otundan elde edilir ve oldukça faydalı ve şifa dolu bir üründür. Kantaron bitkisi ülkenin çeşitli yerlerinde bulunmaktadır ve bu bitkinin birkaç rengi mevcuttur. Bu yazımızda iki rengini anlatmaya çalışacağız.

Kırmızı kantaron ve sarı kantaron olarak doğada var olan bu bitkinin çok sayıda faydaları vardır ve son zamanlarda bu bitkinin varlığı ve şifası da oldukça dikkat çekmektedir. Sarı kantaron otunun nerede yetiştiği ile ve özellikleri ile başlayalım sarı kantaronu tanımaya. Özellikle kuru toprakları seven sarı kantaron yol kenarlarında ve tarla kenarlarında sınır bölgeler de yetişmektedir. Bazı bölgelerde kantaron bitkisinin boyu bir metreyi bulabilmektedir. Kırmızı kantaron otu ise tıpkı sarı kantaronda olduğu gibi oldukça çakıllı kuru toprakları sever ve orman kenarlarında yetişir.

Kantaron yağının çok sayıda faydası bulunmaktadır. Kantaron yağının içerisinde bulunan mikrop kırıcı özelliği sayesinde çok sayıda cilt hastalıklarında kullanıldığı bilinmektedir. İnsanların vücutlarında açılan yaralarda kullanılması ve yara üzerinde bulunan mikropları yok etmesinden dolayı açık yaralarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda cilt hücrelerini yenilediği bilinen kantaron yağı cilt bakımında ve ciltte oluşan lekelenmelerde de oldukça fazla kullanılmaktadır. Son yıllarda çıkıca rastlanabilinen hemoroit sorunların dada kullanılması uygun görülmektedir. Mikrop kırıcı özelliği sayesinde enfeksiyona meyilli bütün yaraların temizlenmesinde ve iyileşme aşamasında kullanıldığı bilinmektedir.

Kantaron yağının elde edilmesinde birkaç aşama vardır ve bu aşamaların oldukça temiz ortamlarda yapılması gerekmektedir. Steril laboratuarlarda da elde edilen kantaron yağı daha makbuldür, çünkü laboratuar ortamları bu özel yağın yapılabilmesinde gereken titizliği ve özeni gösterebilecek ortamlardan bir tanesidir. Bu şifa dolu yağı elde edebilmenin bir diğer ve maliyeti uygun olan yolu ise gereken malzemeleri temin edip evde yapmaktır.

Ozonlanmış kantaron yağının elde edilebilmesi için ozonlama tekniği kullanılmaktadır. Ozonlama özel bir tekniktir ve ozonlanmış kantaron yağın dada bu teknik kullanılmıştır. Ozon aktif bir oksijen türüdür ve bu oksijen doğada bulunur. Bu oksijen türünü yağmur yağdıktan sonra hissetmek gayet mümkündür. Kantaron yağının bu oksijen türü ile bir nevi temizlenmesine de ozonlama denilir. Kantaron otundan elde edilen yağ uygun ve steril ortamlarda bu oksijen türü ile yağın içerisinde bulunan olumsuz maddeler temizlenir ve bu sayede bu şifa dolu yağın kalitesi de artırılmış olur.

Ozonlanmış kantaron yağı ozon moleküllerinin eklenmesi ile birlikte mevcut olan mikrop kırıcı özelliği daha bir garanti olmuş olur. Doğada işe yaramayan hiçbir bitki yoktur ve bitkilerin şifaları her geçe gün daha fazla ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda hekimler tarafından da kabul edilip uygulanmaya başlanılan bitkisel tedavi günümüzde oldukça kullanılmaktadır ve oldukçada güzel sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Ozonlanmış kantaron yağıda bu şifalı bitkilerden biri olan kantaron otundan elde edilip sağlık alanında kullanılmaktadır.